O Matici:
Naša izdanja:
|
Vokalni ansambl Stretta i Dragan Trajer, 5.1.2014. Crkva sv. Nikole biskupa u Vinkovcima
Vokalni ansambl Stretta nastao je u Vinkovcima, u srpnju 2012. godine, okupljanjem zaljubljenica u klasičnu glazbu i dugogodišnjih aktivnih sudionica u glazbenom životu grada, na području zborske, solističke i folklorne glazbe. Okosnicu repertoara čine skladbe oratorijskog tipa, Lied, te komorne a cappella skladbe različitih glazbeno-stilskih razdoblja. Promotivni koncert ansambla održan je 06. srpnja 2013. godine u organizaciji i prostorima Ogranka Matice hrvatske u Vinkovcima, gdje ansambl (zahvaljujući susretljivosti čelnih ljudi OMH Vinkovci) održava i svoje redovite probe. U pripremi su i novi, tematski ciklusi i projekti (npr. koncert rane glazbe iz razdoblja renesanse i baroka), a planirana je i suradnja sa slično profiliranim ansamblima. Članice ansambla su: sopranistica Vesna Babić, mezzosopranistica i flautistica Irena Štimac Ogrić, te mezzosopranistica Ivana Tuškan, koja je ujedno i umjetnička voditeljica ansambla.
Vesna Babić već 25 godina aktivno sudjeluje u glazbenom životu grada. Osnovno glazbeno obrazovanje stekla je u Glazbenoj školi Josipa Runjanina, na Odsjeku za harmoniku i klavir. U narednim godinama članica je KUDa Šumari, Gradskog mješovitog zbora Matija Antun Reljković, Zbora mladih župe Sv. Euzebija i Poliona, te Crkvenog pjevačkog zbora Sv. Cecilija. Solo pjevanje učila je 2 godine u Glazbenoj školi Josipa Runjanina u Vinkovcima kod profesorice Tamare Šarlije, a usavršava se i na pjevačkim seminarima (npr. kod profesorice Snježane Bujanović Stanislav). Članica je Ansambla od njegovog osnutka.
Irena Štimac Ogrić diplomirala je biokemijsko inženjerstvo na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu u Zagrebu. Voditeljica je granične sanitarne inspekcije Odjela za istočnu Hrvatsku. Završila je Osnovnu glazbenu školu Josipa Runjanina u Vinkovcima, Odsjek za klavir. Nekoliko godina bila je korepetitorica baletu pri Glazbenoj školi, a od 2001. godine korepetitorica je u KUDu Šumari. Kao dugogodišnja članica pjevala je u Crkvenom pjevačkom zboru Sv. Cecilija župe Sv. Euzebija i Poliona. Studirala je orgulje na Institutu za crkvenu glazbu u Zagrebu, a od 2008. godine uči flautu kod prof. Petre Marković. Članica je Ansambla od njegovog osnutka.
Ivana Tuškan diplomirala je na Odsjeku za glazbenu kulturu na Muzičkoj akademiji u Zagrebu 1998. godine, a završila je i Glazbenu školu Josipa Runjanina u Vinkovcima, Odsjek za klavir (osnovna škola) i Odsjek za solo pjevanje (srednjoškolski stupanj). Za vrijeme studija u Zagrebu sudjeluje u radu brojnih zborova i ansambala različitih glazbenih profila kao pjevačica i korepetitorica. Po povratku u Vinkovce uključuje se u rad nekoliko crkvenih pjevačkih zborova. Bila je i dugogodišnja članica Komornog pjevačkog zbora Cibalae, te se u razdoblju od 2002. do 2005. godine uključuje u umjetničko vodstvo ovog zbora kao dirigentica i kasnije kao stručna suradnica. Godine 2004. je sa Zborom Cibalae snimila božićni CD pod nazivom Zdravo mladi Kralju. Usavršava se na brojnim seminarima s područja vokalne tehnike i pedagogije, zborske i solističke, te privatnom podukom npr. kod Tatjane Ognjenović, Marije Vereš-Kimpf, Sotira Spasevskog, Julije Hamari, Olivere Miljaković, Snježane Bujanović Stanislav, Gerharda Zellera, Laurencea Cummingsa, te seminara: Ars Choralis, Croatia cantat, Međunarodne ljetne škole barokne glazbe i plesa Aestas musica u Varaždinu. Predaje glazbenu umjetnost u Srednjoj školi Ilok, te Gimnaziji Županja, gdje je i voditeljica pjevačkog zbora.
Dragan Trajer završio je studij prava na Pravnom fakultetu u Osijeku. Poduku iz glasovira primio je od nastavnice Vesne Komar, a iz orgulja od Krešimira Hasa, orguljaša i čembalista, te od maestra Vinka Sitarića, orguljaša đakovačke katedrale. Član je dva zbora župe Sv. Vinka Pallottija u Vinkovcima, klavijaturist Zbora mladih od 1997.godine, te orguljaš Mješovitog zbora od 2002. godine. Od 2003. godine održao je 8 solističkih orguljskih koncerata na vinkovačkom području, a bio je i korepetitor vinkovačkom Komornom zboru Cibalae, te gostujući orguljaš u nekoliko crkvenih zborova. Orijentiran je na francusku orguljašku glazbu razdoblja romantizma i modernizma.
PROGRAM
|