O Matici:
Naša izdanja:
|
14. tamburaški memorijal Hrvoja Majića, 30.4.2013., Gradsko kazalište Joza Ivakić
14. TAMBURAŠKI MEMORIJAL HRVOJA MAJIĆA
Ovo je četrnaesti po redu Tamburaški memorijal Hrvoja Majića (02.05.1969.-02.09.1999.), organiziran u čast prerano tragično preminulog primaša i kapelnika tamburaškog sastava „Zlatni dukati".
Na njegovoj sahrani u Vinkovcima se okupilo preko stotinu tamburaša, koji su svirali na njegovu grobu, nakon čega je nastala ideja o organizaciji Tamburaškog memorijala njemu u čast, koji je prerastao u tradicionalno okupljanje tamburaša.
Prve poduke iz sviranja tambure Hrvoje dobiva 1980. Godine u RKUD-u Maksim Gorki, od učitelja tambure Ivana Kovačevića. Sa petnaest godina već je član „Zlatnih dukata", a od 1. srpnja 1987. godine je profesionalni glazbenik.
Muziciranje mu je virtuozno, po uzoru na Janiku Balaža.
Linija prima ne mora nužno slijediti vokalnu liniju. Tako je sviraču interesantnije i osjeća se kreativnijim. Hrvoje osim prima, jednako dobro svira i druge tambure i poznaje njihove specifičnosti i mogućnosti. Svoj kratki vijek posvećuje potpuno tamburi - vježbanju, koncertima, aranžiranju, transkripciji djela klasike.
Kapelnik je „Zlatnih dukata", tamburaškog sastava koji je svojom kvalitetom i uspjehom pokrenuo val malih sastava u Hrvatskoj. Hrvoje istražuje i širi mogućnosti malog sastava koji je u odnosu na veliki, pokretljiviji i praktičniji. Njegove transkripcije djela klasike u startu su pravljene za male sastave. Njeguje instrumentalnu glazbu i doprinosi tome da tamburaši imaju kvalitetne tzv. Instrumentale, onu prvu rundu u svirci, sviračima najdražu. Zbog njene virtuoznosti i svojevrsne egzotičnosti posebno voli rumunjsku glazbu.
Znanje i svoje notne raspise nesebično daruje kolegama tamburašima, a nekolicini mladih sastava je glazbeni mentor.
Vrhunac njegove rano prekinute karijere je solistički album „Tambura u svijetu klasike".
U kategoriji tambure 1997. godine dobiva nagradu „Status", kao glazbenik godine.
Uspomenu na njega treba njegovati, njegove partiture umnožiti i učiniti ih dostupnima tamburašima.
Pošto je preferirao instrumentalnu tamburašku glazbu i dizao joj nivo i Memorijal u čast njemu je u znaku instrumentala.
Čista, elementarna tambura koju ne pokriva vokal i čiji čarobni zvuk ne kvari mikseta razglasa.
Šimo Dominković
Odjel za tamburu Glazbene škole Josipa Runjanina Vinkovci
U Glazbenoj školi Josipa Runjanina Vinkovci tambura se uči u osnovnoj i srednjoj školi. Djeluje i tamburaški orkestar. Ove godine Odjel se predstavlja u varijanti prim s klavirskom pratnjom. Nikola Marinić je na natjecanju učenika glazbe Hrvatske održanom u ožujku ove godine u Dubrovniku, osvojio 2. mjesto.
Subotički tamburaški kvartet
Nastao je u rujnu 2011. godine. Postava po instrumentima i oktavama slijedi klasični kvartet. Članovi kvarteta su: Goran Ivković, prim; Vladimir Vuković, A basprim; Marijana Marki, E basprim i Nikola Teskera, čelo.
Tamburaški kvintet Umjetničke akademije u Osijeku
Na Umjetničkoj akademiji u Osijeku u okviru studija glazbene pedagogije postoji već neko vrijeme izborni modul tambure, kojeg vodi Veljko Valentin Škorvaga. Studenti tog modula su osnovali tamburaški kvintet, a njegovi članovi su: Antun Adžić, bisernica 1; Jurica Perharić, bisernica 2; Hrvoje Nemec, brač A; Valentin Petranović, Brač E; Darko Čuvidić, čelo.
Tamburaški sastav „Šildildaj" Vinkovci
To je sastav u perspektivi i ovo im je prvi značajniji nastup. Sekstet su i čine ih prim, tri basprima, bas i kontra. Osnovu čine ex članovi Tamburaša za dušu i Dika.
Subotički tamburaški orkestar
Orkestar je osnovan 1977. godine. Od samih početaka istražuju veće mogućnosti tamburaškog zvuka, pa su u repertoar uvrstili i ozbiljnu glazbu i evergreene. Vođa orkestra je Stipan Jaramazović. Dirigent orkestra je od 1984. do 2010. godine bio Zoran Mulić. Sada orkestrom dirigira Marijana Marki. Orkestar ima više od 100 članova (djeluju: sekcija za najmlađe, dječji tamburaški orkestar, juniorski orkestar i veliki orkestar s 25 - 30 članova).
P R O G R A M
|