Novosti


Petak, 17.01.2025.
Predstavljane Leksikona podunavskih Hrvata - Bunjevaca i Šokaca


Hrvatska matica iseljenika - podružnica Vukovar,

  

Ogranak Matice hrvatske u Vinkovcima

 

  i 

  

Gradska knjižnica i čitaonica Vinkovci

  

     

   

   

Čast nam je pozvati Vas na 

   
predstavljanje novog sveska leksikona 

     

   

     

     

LEKSIKON PODUNAVSKIH HRVATA -  BUNJEVACA I ŠOKACA

    

svezak 16.

     

   

 

    

 

  

U programu sudjeluju:

 

                     

                   

Mato Groznica - predsjednik HAD

       

Slaven Bačić - član UO HAD

   

Dražen Švagelj - predsjednik OMH u Vinkovcima

       

      

   

  

  

HRVATSKO AKADEMSKO DRUŠTVO (HAD) je udruga hrvatskih intelektualaca iz Subotice, koja okuplja članove s akademskim obrazovanjem iz cijele Vojvodine, Beograda te Hrvatske. Društvo je osnovano radi razvijanja i populariziranja društvenih i humanističkih znanosti, te provođenja istraživanja povijesnih, kulturoloških, socioloških, psiholoških, političkih, demografskih, komunikoloških, ekonomskih, prosvjetnih, književnih, religijskih i futuroloških odrednica hrvatskog nacionalnog bića na području nekadašnje Savezne Republike Jugoslavije, dok se danas djelovanje odvija na području Republike Srbije.

Vodstvo HAD-a je bilo nositelj i nekoliko značajnih inicijativa: iniciralo je proces uspostave i pripremilo temeljne dokumente (nastavne planove i programe) za obrazovanje na hrvatskom jeziku, što je bilo od odlučujućeg značaja za njezin početak u školskoj 2002./03. godini na području Općine Subotica; bilo je jedan od inicijatora za osnivanje prvog vrtića na hrvatskom jeziku "Marija Petković" u SRJ 2001. god. pri samostanu Družbe sestara kćeri milosrđa u Subotici; također je bilo nositelj inicijative osnivanja Novinsko-izdavačke ustanove "Hrvatska riječ" 2002./03. godine koju je osnovala Skupština AP Vojvodine; u okviru Društva realizira se Leksikon podunavskih Hrvata – Bunjevaca i Šokaca.

HAD je također i nakladnik više knjiga, bilo samostalno, ili u sunakladništvu s drugim ustanovama i udrugama (Katoličkim institutom za kulturu, povijest i duhovnost Ivan Antunović iz Subotice, Hrvatskom čitaonicom iz Subotice, Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata itd.). Društvo je također izdalo i nosače zvuka, a ima i filmsku produkciju.

 

Leksikon podunavskih Hrvata – Bunjevaca i Šokaca obrađuje prošlost i sadašnjost Hrvata u međurječju Dunava i Tise, od Senandrije na sjeveru, do Novog Sada na jugu. U dosadašnjih 16 svezaka Leksikona podunavskih Hrvata – Bunjevaca i Šokaca, na ukupno 2015 stranica objavljeno je 2203 članka – od biografije "Abrašić, Antun" do etnografskoga pojma "muvolovdka" – koje prati 1276 ilustracija i 147 uputnica. Od osobite su važnosti 4. i 9. svezak, u kojima su obrađene brojne bunjevačko-hrvatske organizacije, ustanove, udruge i tiskovine, koje počinju pridjevom bunjevački odnosno hrvatski.

 

 

     

GRADSKA KNJIŽNICA I ČITAONICA VINKOVCI 

 DVORANA ELZA KUČERA,

    

KRALJA ZVONIMIRA 9, VINKOVCI 

     

PETAK 17. SIJEČNJA 2025. GOD. U 18,00 SATI

 

 

 

 

>> povratak na prethodnu stranicu <<




izrada : ikona web design studio